Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Realizacja przedsięwzięcia to wynik dobrej współpracy wielu osób

Agnieszka Zielińska
Rozmowa z Mirosławem Dużym, prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Łaziskach Górnych.

Skanalizowanie miasta i modernizacja oczyszczalni "Wschód" to największe inwestycje w historii Łazisk Górnych. Co było najtrudniejsze przy wykonaniu tej inwestycji?
Praca rozpoczęła się 6 lat temu, choć złożenie wniosku aplikacyjnego nastąpiło w 2008 roku. Nie mieliśmy doświadczeń w tym względzie, jednak postanowiliśmy podjąć to wyzwanie. Wielkim kłopotem była upadłość "Hydrobudowy", lidera konsorcjum realizującego jedno z zadań projektu, który porzucił inwestycję w trakcie pracy. Wtedy najwięcej uciążliwości w postaci brzydkich zapachów unoszących się z oczyszczalni odczuli mieszkańcy. Udało się jednak pozyskać nowego, rzetelnego wykonawcę. Zgodnie z wynikiem przetargu nieograniczonego na wykonanie zadania pn.: "Dokończenie przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków komunalnych "Wschód", zlokalizowanej przy ul. Południowej w Łaziskach Górnych "Budowa systemu kanalizacji w Gminie Łaziska Górne" - Zadanie OŚ, Kontrakt 7", wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "OLMARK" Stanisław Olesiak z siedzibą w Mysłowicach. 11 stycznia ub. roku podpisaliśmy z panem Olesiakiem umowę na wykonanie tego zadania. W spotkaniu uczestniczył również Aleksander Wyra, burmistrz Łazisk Górnych. Przekazanie placu budowy miało miejsce 14 stycznia ub. roku, a już w grudniu prace budowlane na oczyszczalni "Wschód" zostały ukończone. W lipcu ub. roku pani Iwona Ranoszek, wiceprezes PGKiM, i ja podpisaliśmy w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach aneks do umowy o dofinansowanie. Zgodnie z podpisanym dokumentem, w oparciu o przeliczoną tzw. lukę finansową, zmieniła się wartość dofinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej. Wyniosła ona 32.150.316,00 zł, a planowany całkowity koszt realizacji inwestycji w wyniku przetargów osiągnął kwotę 52.273.225,05 zł. W ub. roku w sierpniu naszą inwestycję skontrolowali pracownicy WFOŚiGW, którzy uznali ją za modelową.

Inwestycja została zrealizowana z bardzo pozytywnym skutkiem. W jaki sposób udało się osiągnąć tak dobre efekty?
Przy realizacji naszego przedsięwzięcia mieliśmy szczęście do osób, które nam pomagały, takich jak obecna pani wicepremier Elżbieta Bieńkowska, pani Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego WFOŚiGW, i wiele innych. Nie mogę tu też nie wspomnieć o naszych pracownikach, choćby pani Monice Kalecie, pełnomocniku ds. realizacji projektu, Jednostki Realizującej Projekt, która od samego początku wiele pracy włożyła w jego prawidłowe funkcjonowanie. Zawsze mogliśmy też liczyć na przychylność władz gminy, powiatu i władz wojewódzkich. Jesteśmy bardzo wdzięczni tym, którzy nas wspierali.

Jakie macie państwo plany na przyszłość?
W marcu tego roku Instytucja Pośrednicząca wyraziła zgodę na poszerzenie zakresu projektu. Dodatkowe zadania również będą służyć poprawie gospodarki ściekowej w Łaziskach Górnych. Obecnie trwają intensywne prace związane z poszerzeniem projektu. W Łaziskach powstaną kolejne odcinki kanalizacji sanitarnej, a zbudowana z odpowiednim zapasem oczyszczalnia "Wschód" przejmie ścieki z mniej wydajnych 2 innych oczyszczalni działających w gminie, które zostaną zlikwidowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na laziskagorne.naszemiasto.pl Nasze Miasto