Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2011 roku było mniej wypadków i kolizji. Wzrosła niestety liczba wypadków śmiertelnych

Bartłomiej Romanek
Policja w 2011 roku otrzymała nowe motocykle
Policja w 2011 roku otrzymała nowe motocykle Archiwum KPP
W 2011 roku w powiecie lubliniecki zanotowano mniej wypadków i kolizji, dlatego wydawałoby się, że lubliniecka policja mogłaby obwieścić pełen sukces. Niestety wypadków było mniej, ale były one znacznie tragiczniejsze w skutkach niż w latach ubiegłych.

W 2011 roku na naszych drogach doszło do 80 wypadków (o 9 mniej niż w 2010) i 705 kolizji (spadek aż o 177). Spadła także liczba rannych ze 101 do 87. Niestety wzrosła liczna wypadków śmiertelnych. W 2010 roku na drogach powiatu lublinieckiego zginęło 13 osób, a w roku ubiegłym aż 22.
- Cieniem na całym roku położyły się trzy wypadki, w których zginęło aż 9 osób. W Bukowcu w czołowym zderzeniu mercedesa i ciężarówki zginęło aż 5 osób, a w Ciasnej i na lublinieckiej obwodnicy po dwie. Przyczynami tych wypadków były nadmierna prędkość i błędy człowieka, bo to nie są bardzo niebezpieczne miejsca – mówi Mirosław Gawroński, naczelnik lublinieckiej drogówki.
Mniejsza liczba kolizji to w dużej mierze efekt otwarcia lublinieckiej obwodnicy. W samym Lublińcu dzięki temu odnotowano tylko 248 kolizji, to aż o 80 mniej niż w 2010 roku. Do największej liczby wypadków dochodziła w gminach Lubliniec, Woźniki i Herby, ale najwięcej ofiar śmiertelnych, głównie z powodu wypadku w Bukowcu, zanotowano na terenie gminy Koszęcin (9 zabitych).
Nie zmienia się także lista najbardziej niebezpiecznych dróg. Nadal do największej liczby wypadków dochodzi na drogach krajowych nr 46 (14 wypadków, 3 zabitych, 18 rannych) i nr 11 (8 wypadków, 5 zabitych u 10 rannych) oraz na drodze wojewódzkiej nr 906 pomiędzy Lublińcem a Woźnikami (9 wypadków, 8 zabitych, 4 rannych). Najniebezpieczniejszym dniem tygodnia jest piątek, a do największej liczby zdarzeń dochodzi między godziną 14 a 22.
- Ten rok był tragiczny, ale uważam, że mniejsza liczba kolizji i wypadków to efekt naszej pracy – mówi Mirosław Gawroński. – Od kilku lat śląska policja prowadzi akcję „Rok pieszego” i są efekty, bo na naszych drogach w tym roku nie zginął żaden trzeźwy pieszy. Dzięki nowoczesnym urządzeniom liczba osób, których poddaliśmy badaniu na trzeźwość w ciągu roku wzrosła z 2 do 12 tysięcy. Łapiemy także piratów drogowych dzięki specjalnemu wideorejestratorowi. Bezkarni nie są również motocykliści, bo w tym roku dostaliśmy nowe motocykle, dzięki czemu możemy ich skutecznie łapać.

Liczby
22

Osoby zginęły w 2011 roku na drogach powiatu lublinieckiego, to o 9 więcej niż przed rokiem

80

Wypadków odnotowała lubliniecka policja. W 2011 roku było ich 89.

12

Tysięcy kierowców poddano badaniu na trzeźwość w powiecie lubliniecki w 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto