Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Akademickiego nie chcą nowej drogi pod oknami

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Na czerwono zaznaczyliśmy orientacyjny przebieg drogi do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Miałaby biec częściowo wzdłuż pasa startowego dawnego lotniska Czyżyny
Na czerwono zaznaczyliśmy orientacyjny przebieg drogi do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Miałaby biec częściowo wzdłuż pasa startowego dawnego lotniska Czyżyny
Gmina wybuduje drogę do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, które ma powstać przy alei Bora-Komorowskiego. Finansowo dołoży się samorząd województwa małopolskiego. Ostatnio zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.

Obie inwestycje wzbudzają obawy mieszkańców osiedla Akademickiego. Szczególnie nowa droga, która ma powstać tuż pod oknami ich domów. Oznacza to większy hałas i więcej spalin. Przekonują, że szosa nie rozwiąże problemów komunikacyjnych. Pomogłaby w tym budowa torów tramwajowych wzdłuż ulicy Stella-Sawickiego, ale przygotowania do tej inwestycji prawdopodobnie zaczną się dopiero po... 2023 roku.

W ubiegłym miesiącu poczyniono kolejny duży krok, który umożliwi budowę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przy alei Bora-Komorowskiego. Miasto przekazało samorządowi województwa działkę, na której do 2022 r. inwestycja ma zostać zrealizowana. Od początku porównywana jest do Centrum Nauki Kopernik, które od 2010 roku istnieje w Warszawie.

O samej inwestycji wiadomo już dużo. Siedziba centrum ma przypominać samolot, wznoszący się do lotu, a cały teren, przygotowany pod MCN, zajmie ok. 4 ha. Teraz to głównie zielone, niezagospodarowane grunty. Za inwestycję odpowiada marszałek, a jej koszt to ok. 150 mln zł. Kluczowe pozostaje pytanie, jak zostanie zorganizowany dojazd do budynku.

O tym niewiele mówi się i pisze. A jak się okazuje, samorząd województwa podpisał ostatnio porozumienie o współpracy z gminą w zakresie budowy zupełnie nowej drogi, którą będzie można dojechać do MCN. Wybudować ma ją miasto, a województwo pokryje połowę kosztów. Pytaliśmy w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego, ile droga będzie kosztowała, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie.

Nieco więcej wiadomo natomiast o tym, którędy ma przebiegać. Aby dostać się do Małopolskiego Centrum Nauki, np. spod Centrum Handlowego M1 przy alei Pokoju, trzeba będzie przejechać ulicami Nowohucką i Stella-Sawickiego, a następnie z tej ostatniej będzie możliwy skręt w planowaną drogę.

- Będzie tworzony lewoskręt lub rondo na wysokości osiedla AVIA - tłumaczy Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. „(...) ostateczny przebieg oraz parametry drogi dojazdowej zostaną określone na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej” - czytamy z kolei w odpowiedzi prezydenta Jacka Majchrowskiego na interpelację miejskiego radnego Michała Drewnickiego.

Nie ma nawet parku

Wiele obaw w związku z budową nowej drogi, która będzie biegła częściowo wzdłuż wpisanego do gminnej ewidencji zabytków pasa startowego dawnego lotniska Rakowice Czyżyny, mają mieszkańcy osiedla Akademickiego. - Teraz spacerują tamtędy rodzice z dziećmi. Ponadto nowa droga to też większy hałas i więcej spalin. Nie jest nam potrzebna - mówi pan Piotr, jeden z mieszkańców osiedla. Jego zdaniem zwiększy się jedynie ruch samochodowy w okolicy. - Będzie tragedia. Z okien widok na Centrum Nauki, a z obu stron osiedla ruchliwe ulice: aleja Bora-Komorowskiego i nowa droga. A w pobliżu nie mamy nawet parku - dodaje mężczyzna.

Zupełnie przeciwnego zdania jest natomiast Urząd Marszałkowski. - Droga umożliwiać będzie nie tylko dojazd do Cogiteonu, ale również lepszą komunikację mieszkańców okolicznych osiedli, np. z aleją Jana Pawła II - przekonuje Filip Szatanik.

Szybkie połączenie

Mieszkańców bardziej ucieszyłaby jednak budowa linii tramwajowej na ul. Nowohuckiej, Stella-Sawickiego i Wiślickiej, która planowana jest od dawna. - Ta inwestycja przede wszystkim zapewni szybkie połączenie rejonów Czyżyn i Nowej Huty z południem miasta, omijające zatłoczone centrum - przekonuje Jacek Mosakowski z Platformy Komunikacyjnej Krakowa.

Byłaby ona również istną rewolucją dla pasażerów komunikacji miejskiej, którzy zmuszeni są jeździć ulicą Nowohucką autobusami. A one często tkwią w korkach, m.in. dlatego, że droga pozbawiona jest buspasa. - Nowa trasa zwiększy też niezawodność sieci tramwajowej, zapewniając trzecią - obok Mogilskiej i alei Pokoju - niezależną nitkę dla terenów na wschód od centrum Krakowa, co może być nieocenione w przypadku remontów albo nagłych utrudnień - dodaje Mosakowski.

Niestety, miasto co prawda ma w dalszych planach budowę takiej linii, ale przygotowanie tej inwestycji przez Zarząd Inwestycji Miejskich rozpocznie się prawdopodobnie dopiero po... 2023 roku.

Jedyne, na co mieszkańcy osiedla Akademickiego i sąsiednich mogą liczyć w najbliższym czasie, to nowe przystanki autobusowe przy skrzyżowaniu ulic Stella-Sawickiego i Orlińskiego. Powstaną w przyszłym roku.

Zarządowi Zieleni Miejskiej nadal nie udało się natomiast wyłonić firmy, której zleci wybudowanie parku przy ul. Stella-Sawickiego. To jedyny park, jaki gmina planuje na terenie byłego lotniska w Czyżynach. Kolejny przetarg ma być w przyszłym roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Bądź eko! Wypożycz choinkę na święta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkańcy osiedla Akademickiego nie chcą nowej drogi pod oknami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto